خلاقیت موسیقی یکی از ناشناخته‌ترین درس‌ها برای هنر‌آموزان زیرگروه‌های یک تا چهار است. این درس که ششمین درس در کنکور هنر است، ۲۰ سوال دارد و از سه بخش اصلی تئوری موسیقی، سازشناسی و تاریخ موسیقی تشکیل شده است. این درس به دلیل تازگی مطالب، توسط بسیاری از هنر‌آموزان کنار گذاشته می‌شود. اما گفتنی است که در کنار درک عمومی ریاضی و فیزیک و ترسیم فنی می‌تواند به یک سه‌گانه‌ی ترازآور برای هنر‌آموز تبدیل شود. مطابق جدول ضرایب و زیرگروه‌ها، این درس برای تمام زیرگروه‌ها به جز زیرگروه پنج، ضریب یک دارد.

خلاقیت موسیقی در هر بخش به موسیقی کلاسیک غرب و موسیقی ایرانی می‌پردازد و در هر دو بخش مباحث تئوری موسیقی، تاریخ موسیقی و سازشناسی را دربرمی‌گیرد. مباحث این درس به شرح زیر است:

 خلاقیت موسیقی >> صوت‌شناسی و نت‌نگاری / دیرند و میزان / فواصل / گام / آکورد / اصطلاحات موسیقی کلاسیک / موسیقی دستگاهی ایران / موسیقی قدیم ایران / تاریخ موسیقی ایران / تاریخ موسیقی کلاسیک / سازهای موسیقی کلاسیک / سازهای موسیقی ایران.

پیشنهاد مدرسهٔ کا استفاده از کتاب‌های کمک‌ آموزشی برای این درس است. اما برای داوطلبان رشته‌های نوازندگی و آهنگسازی مطالعهٔ کتاب‌های درسی نیز به شدت توصیه می‌شود.

منابع درس خلاقیت موسیقی

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعیه ها عضو خبرنامه کا شوید.

چطور میتونم کمکت کنم؟